Grand Kinnisvara

Üüriturg meenutab kirbuturgu

14.12.2010 | Tea Taruste, Äripäev

Grand Kinnisvara tegevjuhi Marek Kerna arvates meenutab üüriturg kirbuturgu, kus maaklerite kaasabil toimub mingi arusaamatu kauplemine arusaamatute reeglite alusel.

"Kui pole aga reegleid, siis on anarhia ja just see üüriturul valitsebki," lisas Kerna.

Ta meenutab 2009. aastat, mil kõlasid rõõmuhõisked, et elamispindade hinnalangus ja laenuraha kättesaadavus on aktiviseerinud masuajal üürituru. "Üürituru aktiivsus tõusis tuhast fööniksina ja paistis, et üürieluase võib olla samuti "aus" kodu, mille pärast häbenema ei pea. Eufooriat õhutas ka madal tehingute arv ja lootus, et tühimiku täidab üüriturg," rääkis Kerna. "Hiljuti kõlasid ka väited, et üürnikud on üha teadlikumad ja on nõus maksma vaid oma tarbimisega seotud kulude eest," lisas ta.

Need väited on Kerna sõnul küll loogilised, ent raske on rääkida üüriturust kui segmendist: käib ju paraku 80% arveldamist sularahas, sest omanikud üritavad maksude maksmisest kõrvale hiilida. "Kulunud nipp selle vältimiseks on nn sissemöllimine (elanike registrisse kandmine) ja väide, et võtsin vana hea tuttava oma korterisse elama," märkis Kerna. "Loomulikult tehakse leping, kus lepitakse omavahel milleski kokku, kuid paraku on see pigem lihtsalt kahepoolne tahteavaldus, et kokkulepped näiliselt peaks," lisas ta.

Samas on Kerna sõnul foorumid täis nn. petisüürnikke ja pole teada, kui palju on selliseid üürnikke ka reaalselt kohtusse antud. "Ilmselt vähe, sest kohtus ainult lepingust ei piisa. Peab tõestama ka maksete teostumise, mis on aga problemaatiline tegevus, sest ei taheta maksuametile vahele jääda. Samuti kardetakse üürnike santaaze," rääkis ta.


Hilisem kommentaar - olukord 10 aastat hiljem

2019. aastal oli üüritulu maksuauk 23,7 miljoni eurot.

2017. aastast on see kasvanud 2,7 miljoni euro võrra. Maksu- ja tolliameti maksuauditi üksuse juht Erkki Pauluse sõnul on raske tabada neid, kes arveldavad sularahas ja nii maksud tasumata jätavad.

Võta ühendust

Sinu kinnisvara vajab valitsejat ? Soovid kinnisvara müüa ? Kinnisvara arendada ? Oled kinnisvarainvestor ja sul on ideede puudus ? Vajad professionaalse advokaadi abi ? Sinu raamatupidamine on veidi sassis ?

Võta ühendust ja räägime lähemalt!

Meiega jõuad kindlalt eesmärgini.

Email again: