Grand Kinnisvara

Hiinalinna tuleb kortermaja Virumaalt

22.10.2004 | Priit Rajalo / Postimees

Tuleva aasta kevadel valmib Hiinalinnas pärast paarikümneaastast pausi taas kortermaja; selle karbi ostis kinnisvaraarendaja ehituskulude kokkuhoidmiseks Ida-Virumaalt ja tõi paneelidest lahtivõetuna Tartusse.

Aadressiga Lääne 2 kortermaja projekti arendava Grand Kinnisvara tegevjuhi Marek Kerna sõnul poleks vähemalt praegu mõeldav Hiinalinna püsti panna maja, mille korterite ruutmeetri müügihind tuleks umbes 14 000 krooni, nagu see uutes korterelamutes kipub olema.

Nii hakkaski kinnisvarafirma otsima lahendust, kuidas saaks maja ehitushinda odavamaks. Jõuti tõdemusele: milleks ise maja nullist üles ehitada, kui Eestis on mitmeid omal ajal pooleli jäänud majakarpe.

Sobiva, 1980. aastate lõpul paneelidest üles laotud, katus peal, kuid akendeta kolmekorruselise hoone leidiski Grand Kinnisvara Tudulinnast Ida-Virumaal. Ostnud omavalitsuselt hoone ühe krooni eest, võtsid töömehed maja paneelidest lahti ning toimetasid detailid Tartusse Hiinalinna.

Marek Kerna sõnul õnnestub sellist omapärast moodust kasutades – tema teada ei ole varem Eestis sellisel moel maju ühest kohast teise kolitud – ehitushinnas kokku hoida 20–30 protsenti. Kortermaja rajamise projekti maksumus ületab ikkagi kümne miljoni krooni piiri.

Vald saab korras platsi

Kinnisvaraarendaja tellis ka ehitustehnilise ekspertiisi, mis tegi kindlaks, et elanikele selline lahti võetud ja uuesti kokku pandud betoonmaja endast ohtu ei kujuta.

Marek Kerna teab, et lahtimonteerimiseks sobiv betoonpaneelidest maja peab olema viimistlemata ja kindlasti katus peal – nii pole vihm ja külm pääsenud paneele kahjustama.

Kes tahaksid Hiinalinna kerkivasse korterelamusse, kus tänu kokkuhoiule hakkab ruutmeeter maksma 11 000 – 12 000 krooni, oma kodu soetada?

Marek Kerna sõnul on sihtrühm sellesama piirkonna elanikud, kes on huvitatud senisest korralikuma või suurema korteri muretsemisest, ning neid olevat juba küllaga.

Hiinalinna rajatav 27 korteriga elumaja on Grand Kinnisvarale esimene seesugune selles piirkonnas. Ettevõte on Ida-Virumaal soetanud veel kolm omal ajal pooleli jäänud elumajakarpi. Kas need ka just Hiinalinna jõuavad, ei soovinud Kerna, kaval muie näol, siiski veel avaldada.

Tudulinna vallavanem Bruno Uustal avaldas heameelt, et vald sai ühest silma riivanud ja Tudulinna ilmet rikkunud tondilossist lahti. Pealegi hoidis vald tema sõnul raha kokku maja lammutamise pealt.

«Ka maja kordategemine nõudnuks suuri investeeringuid, pealegi olnuks see mõttetu, sest vallas on niigi palju tühje kortereid,» märkis Uustal. Tema kinnitusel oli valla eesmärk maja müües, et selle asemele saaks korrastatud haljasala.

Hiinalinn ärkab ellu

Tartu linngi on Lääne 2 kortermaja projektist juba võitnud. Tänaseks on maa pealt kadunud seal varem asunud 21 korteriga barakk, mille elanikega oli politseil pidevalt probleeme. Sealsed asukad on Kerna väitel kinnisvarafirmalt oma eluaseme eest kompensatsiooni kätte saanud.

Linnaplaneerimise eest vastutav abilinnapea Anto Ili märkis, et Lääne 2 kortermaja on vaid üks osa Hiinalinna ehk Jaamamõisa piirkonna arengus.

Tuleval aastal peaks tema hinnangul linna eelarves olema summad Ida tänava äärde jääva viie baraki lammutamiseks ning nende elanikele kompensatsiooni maksmiseks, aga ka Ida tänava väljaehitamiseks.

Ilma nende töödeta ei saaks Anto Ili sõnul saata kinnisvaraarendajaile positiivset sõnumit, et ka linn aitab Hiinalinna investeerimiskõlblikumaks muuta.

«Vallikraavi Kinnisvara on asunud välja ehitama 41 eramukrundiga rajooni, see on juba totaalne rünnak selle piirkonna uueks saamise teel,» ütles Ili. «Linna ülesanne on seal välja ehitada tänavad, tänavavalgustus, haljastus ning sademeveetrassid.»


Võta ühendust

Sinu kinnisvara vajab valitsejat ? Soovid kinnisvara müüa ? Kinnisvara arendada ? Oled kinnisvarainvestor ja sul on ideede puudus ? Vajad professionaalse advokaadi abi ? Sinu raamatupidamine on veidi sassis ?

Võta ühendust ja räägime lähemalt!

Meiega jõuad kindlalt eesmärgini.

Email again: