turuülevaade


Bürood: tehinguid tehakse viimases kvartalis rohkem


Tea Taruste
t
ea.taruste@ aripaev.ee

25.10.2010


Suvekuud tõid kinnisvaraturule uue hingamise uute arenduste käivitumise näol. Mida toob aasta viimane kvartal?

Kinnisvarabürood arvestavad aasta viimases kvartalis tehingute arvu kasvuga eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Euro tulek peaks samuti tehinguid tagant tõukama.

Marek Kerna, Grand Kinnisvarajuht


Kolmandat kvartalit võiks iseloomustada sõnadega "mida oligi tarvis tõestada" ehk siis eelnevad kvartalid näitasid märke ja ka meie prognoosid näitasid, et turule on tulnud investorid, kes on asunud aktiivselt otsima likviidset vara.

Majandustulemustest. Oleme oktoobri lõpuks praktiliselt kõikidest kohustustest krediidiasutuste ees lõplikud vabad. Eesmärk on siduda end lahti kohustustest ning seetõttu toimub aktiivne laenude ja liisingute kustutamine ja refinantseerimine.

Võimalused selleks tekkisid tänu turu aktiviseerumisele ja uute võtmeklientide tekkele.

Võrreldes eelmise aasta sama ajaga on üks probleem asendunud teisega. Nimelt, kui eelmine aasta oli probleem rahas, siis see aasta raha pole enam probleem, kuid probleemiks on hea ja likviidne kinnisvara. On tekkinud mulje, et problemaatiline vara on müüdud ja leidnud uue omaniku kas siis panga enda või mõne investori näol ning ootab õiget aega turule paiskamiseks või siis on teine segment omanikke, kes üritavad saada oma varast hetke seisu arvestades ebamõistlikke hindasid. Aga see on nende õigus, sest turg näitab jätkuvat elavnemist.

Martin Vahter, 1Partner Kinnisvara juht


Üheks peamisteks (kinnisvara)turgu mõjutavateks teguriteks on tarbijaootused. Ühel poolt on positiivseteks teguriteks maailmamajanduse ning Eesti majanduse paranemine, kuid teiselt poolt on optimismi pärssivaks teguriks endiselt kõrge tööpuudus. Eesti kinnisvaraturgu mõjutab eelkõige laenupakkumine.

Hindamis- ja vahendusteenuse käive kasvas 2009. aastaga võrreldes veerandi võrra. Kasum jäi samaks. Kasumi kasvu pidurdasid eelmistel perioodidel edasilükatud kulutused ning äritegevuse laiendamisega seotud kulutused, nagu personali värbamine ja koolitus, lisaruumide rentimine jm.

IV kvartalis ootame sarnast käibe kasvu, võrreldes 2009. aasta III kvartaliga. Usume, et kasum jääb endiseks, sest viimastel perioodidel on selgelt tajutav surve kulutuste kasvuks (reklaamikulud, tööjõukulud jm).

Raul Reino, Domus Kinnisvara juht


Kolmanda kvartali tulemused olid ootuspärased. Kuna oleme prognoosinud oma turuanalüüsides turule stabiilset kasvu, sellest lähtuvalt oleme koostanud ka oma eelarve, mille käibenumbrid ületavad 2009. aasta sama perioodi tulemusi. Kuna tehingute arv on kasvanud, siis on käive kasvanud nii maaklerteenuses kui ka hindamisteenuses, mille kasvule andsid täiendava hoo mitmeid koostööprojektid heade partneritega.

Mingeid kardinaalseid muutusi ette ei näe. Aasta viimane kvartal möödub suure tõenäosusega euro-ootuste mõju all. Turg püsib aktiivne kuni aasta viimaste päevadeni. Ei prognoosi plahvatuslikku kasvu, kuid kindel on, et teatud hulk kodueestlasi ja välisinvestoreid peab vajalikuks kinnisvara soetada enne euro saabumist. Teadmatus, mis juhtub pärast euro saabumist, on vaatamata paljude välisriikide kogemusele siiski suur ja see sunnib ostuotsuseid kiiremini langetama. Lisaks jätkub uute elukondlike kinnisvaraarenduste turule toomine.

Ostjatele on see kahtlemata positiivne, arendajatel soovitaks konservatiivselt oma plaane seada.

Kuna usume, et kinnisvaraturg on neljandas kvartalis natukene aktiivsem kui aasta tagasi - näiteks Tallinna korteritehingute arv 7-8% suurem kui aasta tagasi ning tehingute arv ületab alanud kvartalis ilmselt üle kahe aasta esimest korda 1600 tehingu piiri - saab käive olema kindlasti üle 10% suurem kui möödunud aasta IV kvartalis.

Enn Tosso, Uus Maa pressiesindaja


Nii käive kui ka kasum kasvasid, võrreldes eelmise aastaga umbes 10%, mis oli eelarvega tasakaalus. Ootame neljandas kvartalis tehinguaktiivsuse kasvu, võrreldes kolmanda kvartaliga.


Välisraha tuleb

III kvartal kinnisvaraturul

Allikas: Äripäev