17. august 2006 Eesti Päevaleht

 

Välismaa kinnisvaratoppi juhivad päikeselised Hispaania ja Türgi

Kaire Talviste

 

Välismaa kinnisvaraostude edetabelit juhib Hispaania, järgnevad Türgi ja Bulgaaria.

Haabersti Maja kinnisvarabüroo nõukogu esimees Ronald Nermann peab Hispaaniat sealse sooja kliima ja mererandade pärast eestlaste seas populaarseimaks välisriigiks. Hispaania kasuks räägib tema sõnul seegi, et sinna on lihtne reisida ja see pole väga kulukas. Varakamate eestlaste meelispaikadena on tuntud Costa del Sol, Marbella ja Malaga. Kinnisvara maksab nendes piirkondades ligi 300 000 eurot (4,5 miljonit krooni).

Uus-Maa Kinnisvarabüroo Euroopa kinnisvara projektijuht Mark Šein lisab populaarsemate piirkondade nimekirja veel Costa Blanca ning Hispaania saared Tenerife ja Gran Canaria. “Eelistatakse kinnisvara väikestes, vaiksetes linnades või armsates elamurajoonides, mis asuvad viie kuni kümne minuti kaugusel merest,” lisab ta. Meil levinud põldudele rajatud rajoonidesse eestlased Hispaanias elukohta osta ei taha. Oste tehakse piirkondades, kus on välja arendatud infrastruktuur.

Uus Maa on aasta jagu müünud kortereid ka Türki. Sellele kogemusele tuginedes vahendab Šein, et eestlane soovib peamiselt 50 - 65 ruutmeetrist korterit, mille hind jääb vahemikku 120 000 - 170 000 eurot (ligi 2,5 miljonit krooni). “Mere ääres on korteri hind veerandi võrra kallim, seepärast otsitakse sageli pinda pigem linnas või selle läheduses, kus toimub elu ja on suurem võimalus korterit välja rentida,” lisab Šein.

Uus pensionisammas

Eestlaste kasvav huvi välismaise kinnisvara vastu on meelitanud järjest uusi kinnisvarafirmasid oma haaret piiri taha laiendama. Aasta jagu on ka Pindi Kinnisvara vahendanud kortereid Türki mereäärsesse Alanyasse. Kuus teostatakse vähemalt üks tehing. “Huvi on soojade maade vastu suur, sest hinnad on seal suhteliselt mõistlikud,” ütleb Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Peep Sooman. Kinnisvara soetavad Türgis peamiselt keskmisest edukamad noored, kellel on korralik sissetulek.

Äsja Türki 3-toalise 90-ruu-duse korteri soetanud Lena otsis pikka aega investeerimisvõima-lusi ka Hispaanias ja Bulgaarias.  Sealsed hinnad liikusid aga Lena jaoks liiga kiiresti eest ära. Siis hakkas ta uurima kinnisvara Türgis. Soetatud korter osutus valituks tänu heale hinnale ja kohapealsele eestlasest maakle-rile. Nüüd kutsub ta oma ostu hellitavalt pensionisambaks.

Bulgaariasse kortereid vahendava Grand Kinnisvara juhataja Marek Kerna sõnul on eestlaste peamine soov investeerida ja saada loodetavast hindade tõusust tulu. Kui veel aasta eest olid Grand Kinnisvara peamisteks klientideks pensioni-, riski- ja kindlustusfondid, siis nüüd on elavamat huvi hakanud üles näitama nn Eesti keskklass.

“Bulgaaria kinnisvara ei ole uudistoode, pigem on see muutumas laiatarbekaubaks – jõukuse kasvuga on tekkinud soov investeerida atraktiivsesse piirkonda,” lisab ta. Enamasti eelistatakse ca 140 ruutmeetrist korterit, mida saaks vajadusel välja üürida.