12. veebruar 2007 Äripäev

 

Omafinantseering koha nägu

Siim Sultson

Eluasemelaenu taotlemisel pangast tuleb arvestada peale uue eluaseme vanuse ja seisukorra ka selle asukohaga. Mingit vahet pole omafinantseeringu nõudes sõltuvalt objekti asukohast.

Anneli Rõuk

ASi Sampo Panga kommunikatsioonijuht

Eluasemelaenu summa aluseks on tavaliselt panga poolt aktsepteeritud kinnisvarafirma hindamisakt, mis toob välja tagatiseks pakutud kinnisvara turuväärtuse. Üldjuhul on madalaim omafinantseeringunõue vaid mõne aasta vanuste eluasemete puhul. Nõue hakkab kasvama koos tagatiseks oleva eluaseme vanusega, aga ka vastavalt sellesisukorra viletsuse suurusele. Teisisõnu väheneb pankade laenuraha väljaandmise soov võrdeliselt tagatiseks oleva objekti vanuse kasvu ja seisukorra halvenemisega.

Oluline ikkagi ka asukoht

Kõrvuti eluaseme vanuse ja seisukorraga vormib turuväärtuse ka selle asukoht.

20% oli 2006. aastal Lasnamäe tüüpkorteri omafinantseering.

"Eluaseme asukoht mõjutab mingil määral laenusumma suurust ja objektidel, mille turuväärtus on madalam, on seetõttu kõrgem omafinantseeringu nõue," selgitab Parex Panga turundusosakonna juhataja Sirli Välja. Kuigi praeguse seisuga omab pank kontorit vaid Tallinnas ja finantseeritavad eluasemed asuvad peamiselt Tallinnas ning selle lähiümbruses, on Välja kinnitusel laenu omafinantseeringu suuruse sõltuvus piirkonnast täheldatav. Ilma lisatagatiseta on hüpoteeklaenu korral omafinantseerimise nõue 40%. Kuid näiteks veel aasta tagasi kinnisvara aktiivsuse poolest ülikuumal Lasnamäel võis tüüpkorteri omafinantseering olla lausa 20%. Nüüd aga kinnisvaraturu rahunedes on see täiesti ebatõenäoline.

Sampo eitab koha tähtsust

"Mingit vahet pole omafinantseeringu nõudes sõltuvalt objekti asukohast," kinnitab ASi Sampo Panga kommunikatsioonijuht Anneli Rõuk pangas kehtivaid ühtseid nõudeid. Tema selgitusel oleneb omafinantseeringu suurus objekti vanusest.

"Tagatise aktsepteerimisväärtus sõltub peamiselt tagatise vanusest," möönab erinevalt Sampo Panga eitusest SEB Eesti Ühispanga eralaenude juht Triin Messimas. Tema kinnitusel võib madalaima omafinantseeringuga laenu saada Tallinna, Tartu ja Pärnu kesklinnas asuvate objektide puhul.

Hindamisakt vajab kontrolli

Samuti tõdeb Hansapanga meediasuhete juht Kristiina Tamberg, et panga spetsialistid vaatavad kindlasti ka omalt poolt üle, kas hindamisaktis toodud hind on antud piirkonnas reaalne.

Kui Parex Pank lubab laenu omafinantseerimist uue eluaseme puhul vähemalt 40%, siis SEB Eesti Ühispank koguni 10%. Vaid lisatagatiseks toodava kinnisvaraga on see protsent võimalik kõigis pankades viia nullini.

 

Kommentaar

Marek Kerna
Grand Kinnisvarabüroo tegevjuht ja juhatuse liige

Kinnisvara hinna tekkimise kriteeriumiks on asukoht, asukoht ja veel kord asukoht. Pole ju saladus, et 60% rahast liigub Tallinnas. Miljööväärtuslik kesklinn on piiratud ehitusressursiga. Sisuliselt toimub sama ju provintsis. Erinev on vaid maa hind, sest ehitusehinnad on igal pool samad. Kui paigutada kaks ühesugust maja, üks Meriväljale ja teine näiteks Võrru, võib oletada, kui suur on hinnavahe. Uutele projektidele antakse ikka väga skeptiliselt laenu.