04. september 2007 Äripäev         

 

Haldusteenuste turg areneb

 

Mis toimub kinnisvaraturul tervikuna sellest on räägitud pikalt ja põhjalikult. Ilmselge on fakt, et arendus ja ostu müügi sektor on langemise faasis.

Arendajad üha enam konstateerivad, et marginaalide püsimiseks tuleb hõivata uusi ja atraktiivseid turge. Mitmed on seda juba teinud ja paljud alles kompavad uusi turge.

Kinnisvara asjatundjad prognoosivad paljude ostu-müügi vahendusega tegelevate firmade peatset lõppu, mis on langeval turul normaalne ja mitte raskesti prognoositav olukord.

Käivad spekulatsioonid, et paljud maaklerid lõpetavad oma tegevuse ja suunduvad otsima uusi jahimaid. Mis samuti on tervitatav, sest alles jäävad inimesed, kes teevad oma tööd hingega.

Kummaline, kuid tõsi aga väga vähe on räägitud üha tõusvast haldamise turust.

 

Turg, kus ei vajata lihtsalt statiste vaid inimesi, kes näevad kinnisvara, kui tervikut. Inimesi, kes oskavad näha objektile omapäraseid iseloomu jooni ja perspektiivi.

Kinnisvara haldamine on pealtnäha lihtne, kuid samas suuri kogemusi vajav valdkond, sest haldaja peab olema eelkõige inimhingede spetsialist. Oskama müüa toodet nii, et nii omanik, kui ka klient oleks rahul. Näitena võib kasvõi tuua põhjendusi miks mingi hind tõuseb ja millised tegurid seda mõjutavad. Oskama rahuldada klientide erisoove, korraldama mitmesuguste üksuste häireteta töö, alates koristajatest, lõpetades renoveerimistööde korraldamisest. Mööda ei saa minna ka halduri lojaalsusest, mida ei saa kahjuks õppida vaid, mis on lastetoa küsimus. Lojaalsus on aga tänapäeval kõige rohkem hinnas olev kaup.

Üha rohkem räägitakse ka elamuühistute probleemidest, sest põhiprobleem on, et hinnad tõusevad ja ühistu esimehed ei ole nõus oma aega ja närve kulutama põhjendamaks miks üks või teine asi tõuseb. Peamine põhjus on sümboolne palk, mis võrdub ühiskondliku tööga. Järelikult tuleb palgata haldur, kes teeb selle rutiinse ja tasustamata jäänud töö ära.

Neid fakte silmas pidades võib tähele panna, et Eesti kinnisvaraturul on suur tulevik halduritel, kelle professionaalsuse üle otsustab turg ehk siis kliendid.